מהו דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא חוות דעת מיוחדת אשר ניתנת על ידי חברות פיננסיות המתמחות בתחום זה. מטרתו של הדירוג היא לאמוד על האמינות הכלכלית של המדורג – כיצד התמודד בעבר המדורג בעסקאות כלכליות ופיננסיות שונות, לצד בחינה של איתנות כלכלית ומאפיינים אחרים הקשורים ליכולתו של המדורג לפרוע ולעמוד בהתקשרויותיו השונות.

דירוג האשראי נמדד באופן השוואתי (כלומר, מודד התקשרויות עבר מסוגים שונים), ולכן הוא מהווה כלי לניבוי אך צריך למסגר את חשיבותו בתור עוד קריטריון לקבלתה של החלטה – לצד מאפיינים נוספים היכולים לשנות את התמונה, הקשורים לאופציות עתידיות או לשינויים משמעותיים שנערכו אצל המדורג.

 

מהם הסוגים השונים של דירוגי האשראי?

ישנם סוגים רבים של דירוגי אשראי, שכן התפקיד של כל דירוג משתנה בהתאם לצרכים של מזמין הדירוג. לכן, כאשר מזמינים דירוג חשוב לשים לזה לאיזה צורך משתמשים בו. למשל, המדדים של דירוג אשראי לטווח קצר שונים מאלו של הטווח הארוך – שכן המאפיינים של כל התקשרות פיננסית אחרים.

במאמר זה אסקור את הדירוג המקדמי – סוג ייחודי של דירוג אשראי אשר יש לו תפקידים שונים, מה הם המאפיינים שלו וכיצד ניתן להשתמש בו, זאת לצד הצגת הדירוגים השונים שיכול לקבל מדורג.

 

מהו דירוג מקדמי?

דירוג מקדמי הוא סוג מיוחד של דירוג אשראי, הניתן באופן זמני ומטרותיו הן קונקרטיות יותר ומותאמות לנסיבות מיוחדות – אשר לרוב מתקיימות כאשר החברה עומדת לפני ארגון מחדש (ויש להבין את ערכו של האשראי של החברה ואת האפשרויות הפיננסיות העומדות לפניה) או כאשר החברה נפתחת להשקעות של משקיעים רבים הדורשים את המצאתו של מידע רב על מנת שהם יוכלו לערוך את ההשקעה שלהם באופן הטוב ביותר.

מתוקף היותו של הדירוג זמני, חשוב לשים לב שמדובר בדירוג שלא בהכרח ינבא את הדירוג הקבוע של החברה אלא מהווה אומדן מסוים או אפשרות בחינה של פרמטרים שונים בלבד. סוג המידע שנוסף לחברות הדירוג כאשר נעשה דירוג קבוע הוא אחר ומטבעו יכול להוביל לתוצאות אחרות. עם זאת, הדירוג המקדמי יכול להוות אינדיקציה מועילה.

הדירוג המקדמי מומר להיות דירוג קבוע תוך כ-90 יום בכפוף לסוגיות השונות והטרנספורמציות השונות שעובר הארגון מעת מתן הדירוג המקדמי לקבוע. תוקפו מוגבל לזמן קצוב יחסית אך יכול להיות מוארך במידת הצורך.

 

הדירוגים האפשריים

הדירוג המקדמי דומה בסולם דירוג אשראי לדירוג הקבוע בכך שהוא מדרג החל מAAA ועד  D את מצבו הזמני של המדורג. המשמעות היא שניתן לקבל אומדן זמני באשר לטיב הבטחון וכמות הסיכון שנצפית מן העסקה וההשקעה.

כאשר מדובר בAAA, ישנן אינדיקציות חזקות מאוד שמדובר בעסקה פיננסית בטוחה והסיכון יחסית נמוך, בעוד שככל שהדירוג יורד כך הסיכון עולה ויש לתמחר את הסיכונים בהתאם.

ארנק מלא כרטיסים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *