שכונת יד אליהו – הפאן הכלכלי

יד אליהו היא שכונה במזרח תל אביב, ונקראת על שם אליהו גולומב מפקד ההגנה.

השכונה הוקמה ביוזמת עיריית תל אביב, על ידי חברת "עזרה וביצרון" לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, למען משוחררי הצבא הבריטי.

בשנים האחרונות, מהווה השכונה מוקד חם בשוק הנדל"ן בזכות מיקומה, הגישה הנוחה הקיימת ממנה למרכז העיר ולאיילון, ועירוב השימושים בשכונה, המשלב תעסוקה, מסחר, פנאי ובילוי.

 

שכונת יד אליהו בעבר

עד לפני 10 שנים, נחשבה שכונת יד אליהו yadeliyahu.net, כאופציה הפחות מועדפת למגורים עבור צעירי העיר. בשכונה היו מיעוט של אפשרויות בילוי, נתיבי איילון היוו מחסום בין השכונה למרכז העיר, והים היה רחוק. כיום, נמצאת השכונה במגמת שינוי, האוכלוסייה בשכונה גדלה, ומשקיעי נדל"ן מזהים ביד אליהו, חלופת מגורים ראויה, לשכונות במרכז העיר.

 

השינוי

השינוי החל, כאשר עיריית תל אביב, החליטה לסמן את שכונת יד אליהו כיעד מרכזי לפיתוח, ולהקצאת משאבים עירוניים. העירייה ייעדה לשכונה, פרויקטים של תוספות בנייה רחבות, במסגרת תוכנית המתאר העירונית. פרויקטים אלו, חלקם של פינוי בינוי, וחלקם על מגרשים פנויים בשכונה, כללו תוספת של כ- 5000 דירות להשכרה. התוכנית נכנסה לתוקף ב- 2016 וסימנה כמעט את כל אזור השכונה, כמיועד להתחדשות עירונית. כיום נחשבת השכונה, לגדולה ביותר בעיר.

 

משיכת צעירים לשכונה

הרחוב בו מורגש השינוי בשכונה באופן מיוחד, הוא הרחוב המרכזי, לה גרדיה, החוצה את השכונה ממערב למזרח. במסגרת השינוי נהרסים ברחוב בנייני השיכון הוותיקים ואת מקומם מחליפים בנייני מגורים בני 8-9 קומות, כאשר קומות הקרקע, מיועדות לבתי קפה, מסעדות ומסחר. עירוב שימושים זה, מהווה שינוי משמעותי, בצורת הבנייה שהייתה נהוגה בשכונה, ויועדה אך ורק למגורים, וצפוי למשוך קהל של צעירים לשכונה.

השכונה גם עוברת בנוסף, שדרוג תשתיות שיהפוך אותה לנגישה יותר לצד המערבי של העיר. פתיחת גשר יהודית בינואר 2020, מעל נתיביי איילון, המיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים, חיבר את מרכז תל אביב, לשכונות שממזרח לנתיבי איילון. עם השלמת הקו הסגול של הרכבת הקלה, תחובר השכונה, גם לשדרות רוטשילד בתל אביב.

מחירי הדירות הסבירים הקיימים בשכונה, גם הם מהווים מוקד משיכה, להרבה צעירים ואוכלוסיות נוספות, בעיקר עקב חוסר היכולת הכלכלית שלהם, לממן מגורים במרכז העיר.

 

לסכום

בעבר, הייתה שכונת יד אליהו, מנותקת ממרכז העיר תל אביב, רחוקה מהים, ובעלת מיעוט אפשרויות בילוי – תנאים שלא משכו אליה צעירים. אולם, עירית תל אביב, החליטה להשקיע, ולהפוך את השכונה ליעד מרכזי לפיתוח, ולהקצאת משאבים עירוניים. בעקבות ההשקעה חל שינוי, וכיום היא נחשבת לשכונה הגדולה ביותר בעיר. השינוי המשמעותי הוא ברחובה הראשי, בו נבנים בנייני מגורים רבי קומות, ובנוסף קומת הקרקע משמשת למסחר, בתי קפה ומסעדות, המושכים אליה צעירים רבים.

 

קניית נכס

המאמר שימש אתכם?
שתפו אותו בקליק עם החברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

איך נדע איזה ביטוח בריאות לבחור לילדינו

איך נדע איזה ביטוח בריאות לבחור לילדינו

רבים מאיתנו, אם לא כולנו, משלמים מדי חודש עבור ביטוחי הבריאות במסלולים השונים בחברות הביטוח השונות. זאת כמובן, על מנת…
תפקידו של עורך דין מקרקעין

תפקידו של עורך דין מקרקעין

עורך דין מקרקעין מתעסק בעסקאות בתחום הנדל"ן, נכסים וקרקעות. בעת שכירת שירותיו של עורך דין מקרקעין מה תפקידו בעסקה ומדוע…
מה ההבדל בין קרן השתלמות לקופת גמל

מה ההבדל בין קרן השתלמות לקופת גמל

משבר הקורונה הביא ישראלים רבים להתעורר ולהבין כי עליהם לקחת בשתי ידיים את עתידם הכלכלי. אנשים שעד היום השאירו את…

5 יתרונות בקליניקה להשכרה

סוף סוף קיבלתם החלטה להקים את קליניקת החלומות שלכם? מצוין! עכשיו צריך להחליט איפה היא תהיה: בבית או במקום ניטרלי?…