שכונת יד אליהו – הפאן הכלכלי

יד אליהו היא שכונה במזרח תל אביב, ונקראת על שם אליהו גולומב מפקד ההגנה.

השכונה הוקמה ביוזמת עיריית תל אביב, על ידי חברת "עזרה וביצרון" לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, למען משוחררי הצבא הבריטי.

בשנים האחרונות, מהווה השכונה מוקד חם בשוק הנדל"ן בזכות מיקומה, הגישה הנוחה הקיימת ממנה למרכז העיר ולאיילון, ועירוב השימושים בשכונה, המשלב תעסוקה, מסחר, פנאי ובילוי.

 

שכונת יד אליהו בעבר

עד לפני 10 שנים, נחשבה שכונת יד אליהו yadeliyahu.net, כאופציה הפחות מועדפת למגורים עבור צעירי העיר. בשכונה היו מיעוט של אפשרויות בילוי, נתיבי איילון היוו מחסום בין השכונה למרכז העיר, והים היה רחוק. כיום, נמצאת השכונה במגמת שינוי, האוכלוסייה בשכונה גדלה, ומשקיעי נדל"ן מזהים ביד אליהו, חלופת מגורים ראויה, לשכונות במרכז העיר.

 

השינוי

השינוי החל, כאשר עיריית תל אביב, החליטה לסמן את שכונת יד אליהו כיעד מרכזי לפיתוח, ולהקצאת משאבים עירוניים. העירייה ייעדה לשכונה, פרויקטים של תוספות בנייה רחבות, במסגרת תוכנית המתאר העירונית. פרויקטים אלו, חלקם של פינוי בינוי, וחלקם על מגרשים פנויים בשכונה, כללו תוספת של כ- 5000 דירות להשכרה. התוכנית נכנסה לתוקף ב- 2016 וסימנה כמעט את כל אזור השכונה, כמיועד להתחדשות עירונית. כיום נחשבת השכונה, לגדולה ביותר בעיר.

 

משיכת צעירים לשכונה

הרחוב בו מורגש השינוי בשכונה באופן מיוחד, הוא הרחוב המרכזי, לה גרדיה, החוצה את השכונה ממערב למזרח. במסגרת השינוי נהרסים ברחוב בנייני השיכון הוותיקים ואת מקומם מחליפים בנייני מגורים בני 8-9 קומות, כאשר קומות הקרקע, מיועדות לבתי קפה, מסעדות ומסחר. עירוב שימושים זה, מהווה שינוי משמעותי, בצורת הבנייה שהייתה נהוגה בשכונה, ויועדה אך ורק למגורים, וצפוי למשוך קהל של צעירים לשכונה.

השכונה גם עוברת בנוסף, שדרוג תשתיות שיהפוך אותה לנגישה יותר לצד המערבי של העיר. פתיחת גשר יהודית בינואר 2020, מעל נתיביי איילון, המיועד להולכי רגל ורוכבי אופניים, חיבר את מרכז תל אביב, לשכונות שממזרח לנתיבי איילון. עם השלמת הקו הסגול של הרכבת הקלה, תחובר השכונה, גם לשדרות רוטשילד בתל אביב.

מחירי הדירות הסבירים הקיימים בשכונה, גם הם מהווים מוקד משיכה, להרבה צעירים ואוכלוסיות נוספות, בעיקר עקב חוסר היכולת הכלכלית שלהם, לממן מגורים במרכז העיר.

 

לסכום

בעבר, הייתה שכונת יד אליהו, מנותקת ממרכז העיר תל אביב, רחוקה מהים, ובעלת מיעוט אפשרויות בילוי – תנאים שלא משכו אליה צעירים. אולם, עירית תל אביב, החליטה להשקיע, ולהפוך את השכונה ליעד מרכזי לפיתוח, ולהקצאת משאבים עירוניים. בעקבות ההשקעה חל שינוי, וכיום היא נחשבת לשכונה הגדולה ביותר בעיר. השינוי המשמעותי הוא ברחובה הראשי, בו נבנים בנייני מגורים רבי קומות, ובנוסף קומת הקרקע משמשת למסחר, בתי קפה ומסעדות, המושכים אליה צעירים רבים.

 

קניית נכס

המאמר שימש אתכם?
שתפו אותו בקליק עם החברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

מהם השלבים לקבלת פיצויים לאחר תאונת דרכים

מהם השלבים לקבלת פיצויים לאחר תאונת דרכים

אם נפגעתם בתאונת דרכים, אתם זכאים להגיש תביעה לחברת הביטוח כדי לקבל פיצויים. חשוב שתדעו כי ניהול נכוו של שלבי…
 4 שיטות לבדיקת מועמד לעמדה בכירה

 4 שיטות לבדיקת מועמד לעמדה בכירה

כיום, ישנן טכניקות רבות ומרובות לגייס עובדים לחברות השונות במשק במדינת ישראל. בכל ענף של עבודה יש את השיטות שלו,…
הלוואות לעסקים - מתי לקחת הלוואה וכמה?

הלוואות לעסקים - מתי לקחת הלוואה וכמה?

ניהול עסק היא אחת המשימות המורכבות ביותר, אך המספקות ביותר. עסק משלך הוא מושא לגאווה ועבודה אליה תשמחו לקום בבוקר…
מהי מטרתו של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

מהי מטרתו של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה הוא תיקון שחשוב להכיר בו, מאחר והוא מעניק עבורנו כל כך הרבה הטבות שמביאות לחסכונות…