תשלומי המיסים השונים מהווים את מקור ההכנסה העיקרי של מדינת ישראל וחשיבותם אינה מוטלת בספק. יחד עם זאת, אין זה אומר שעלינו לשלם מס מעבר לחובה המוטלת עלינו. במקרים בהם ייתכן ומגיע לנו על פי חוק פטור מתשלום מס – כדאי יהיה לנצל זאת בחוכמה

 

חובת תשלום המיסים

דיני המיסים כוללים חוקים וסעיפים רבים, אשר לכולם מטרה אחת – לדאוג לכך שכולנו נשלם את המוטל עלינו על פי חוק. תשלום המיסים מהווה מקור הכנסה עיקרי לקופת המדינה ולפיכך, כל סטייה וחריגה מחובת תשלום המיסים, עלולים להגיע לכדי אישומים פליליים, קנסות גבוהים ועונשים אחרים.

לצד החשיבות וחובת תשלום המיסים המוטלת עלינו, אין זה אומר שעלינו לשלם מס יותר מהמוטל עלינו, כאשר ישנם מספר מקרים בהם ייתכן ומגיע לנו פטור מתשלום מס ועל מנת לוודא מהי חבות המס שלכם ובאלו מקרים תהיו זכאים לפטור מתשלום מס, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מיסים.

 

פטור ממס הכנסה

בין תשלומי המיסים המוכרים לכולנו, נמצאת חובת התשלום למס הכנסה, הנקבעת באופן פרסונלי – בהתאם לגובה השכר ולנקודות הזיכוי השונות. במקרים מסוימים, ניתן יהיה להוכיח פטור ממס הכנסה ולחסוך סכומים נכבדים.

כך לדוגמה, במקרה של נכות רפואית קבועה או לתקופה של לפחות 185 ימים, יחד עם אחוזי נכות רפואית כמוגדר בחוק, יאפשרו פטור ממס הכנסה. בכדי להוכיח את זכאותכם לפטור ממס הכנסה, תדרשו לעבור וועדות רפואיות ובדיקות מקיפות, אשר יוכיחו את מצבכם הרפואי והשפעתו של תפקודכם השגרתי בכלל וכושר ההשתכרות שלכם בפרט.

 

פטור ממס שבח

חובת תשלום מס נוספת מגיעה אלינו מתחום הנדל"ן ומוכרת בשמה – מס שבח. תשלום מס זה מוטל על המוכר בעקבות רווחי הון שנוצרו לו עקב מימוש נכס מקרקעין בישראל, כאשר השבח, בגינו נוצרת חבות המס, מוגדר כהפרש שבין סכום המכירה לבין שווי הרכישה.

כפי שכולנו יודעים, עסקאות המקרקעין בישראל כרוכות בסכומים גבוהים במיוחד, כך שחבות מס שבח יכולה להגיע לסכומים משמעותיים ולכן, כדאי להכיר באלו מקרים נהיה זכאים לפטור ממס שבח. כך, בין המקרים העיקריים המזכים בפטור ממס שבח נכללים – מכירת דירה יחידה, מכירת דירה שהתקבלה בירושה ועוד.

 

כיצד עורך דין יוכל לעזור לנו להוכיח פטור ממס?

את חובת תשלום המיסים המוטלת עלינו כולנו מכירים ובמידה ולא, רשויות המדינה ידאגו להזכיר לנו. אך במקרה של פטור מחובת תשלום מס, אף אחד לא ידאג לעדכן אותנו בזכויות המגיעות לנו ולפיכך, חשוב להיוועץ עם עו"ד המתמחה בדיני מיסוי, שיפרוש בפנינו את כל הזכויות המגיעות לנו וימליץ לנו על דרכי הפעולה המיטביות.

 

לסיכום

פטור מחובת תשלום מס יכול להיות שווה לנו הרבה כסף, כמו לדוגמה במקרים של פטור ממס הכנסה או פטור מתשלום מס שבח במקרה של מכירת דירה. בכדי להבין בדיוק מהן הזכויות המגיעות לנו וכיצד ניתן להפחית באופן חוקי את חובת תשלום המס שלנו, מומלץ לפנות בהקדם לעו"ד המתמחה בדיני המיסוי.

עורך דין מיסים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *