רכשתם דירה, לקחתם משכנתא ובמסגרת תהליך לקיחת המשכנתא רכשתם ביטוח דירה. וכאן כדאי לדעת, ביטוח דירה הוא לא ביטוח המעניק כיסוי לכל השטח עליו אתם אחראיים. ונסביר, יש בבניין המשותף שטחים משותפים לכם ולכל יתר הדיירים. כאשר אדם ניזוק בשטחים אלו, הוא עלול לתבוע את הדיירים על הרשלנות שהביאה לפציעתו.

וכך, גם אם יש לכם ביטוח דירה הכולל סעיף צד ג', לא תוכלו לתבוע את חברת הביטוח על פציעה שארעה בלובי הבניין.

 

מה זה ביטוח בית משותף?

מדובר בביטוח המעניק כיסוי מפני נזקים העלולים להיגרם לרכוש המשותף עצמו או למקרים בבניין בזמן שהותם בו. ביטוח מבנה משותף הוא ביטוח שלא כל חברת ביטוח מציעה ובכל חברת ביטוח הפוליסה שונה. כלך שכאשר רוכשים ביטוח כזה, חשוב למפות את הצרכים ולבדוק שהביטוח אכן עונה לצרכי הבניין. ועד הבית והדיירים הם אלו שקובעים אלו כיסויים להכניס לביטוח ולהרחיב את הפוליסה הבסיסית.

קוֹנדוֹמִינִיוֹן

אילו כיסויים ביטוח מבנה משותף כולל?

ביטוח מבנה כולל מגוון כיסויים בהתאם לרצון הדיירים אך הכיסויים העיקריים שלו יכללו:

  • ביטוח מבנה המכסה על נזקים שנגרמו לרכוש המשותף כמו מדרגה שבורה, הצפה בבניין וכדומה שאירעו בגלל גורמים המוכרים בפוליסה. יש פוליסות הכוללות גם שריפה, רעידת אדמה ואסונות טבע, ויש פוליסות הכוללות ביטוח מפני נזקים מסוימים בלבד. חשוב לציין כי ביטוח זה לא כולל ביטוח מפני נזקים הנגרמים מבלאי כמו איטום הגג.
  • ביטוח צד ג'  – מדובר בביטוח המכסה נזקים שנגרמו לצד שלישי כמו דייר שהחליק בעת הליכתו בלובי הבניין וכדומה. החיסכון שביטוח זה מקנה למבוטח יכול להגיע למאות אלפי שקלים.
  • הגנה מפני תביעות שיבוב – חשוב לוודא כי הביטוח כולל הגנה מפני תביעות שיבוב. יש מקרים בהם חברות הביטוח משלמות על הנזק שנגרם ומפצות את הנדרש, אך לאחר מכן הן "מגלגלות" את התביעה אל אחד מדיירי הבניין שהן רואות אותו כאשם בנזק. כדי להימנע מתביעה כזו חשוב לוודא שהביטוח כולל הגנה מפני תביעות שיבוב.
  • ביטוח חבות מעבידים – ועד הבית נחשב מבחינה חוקית למעסיק של מנקה בניין ויתר עובדי המלאכה המגיעים לבצע תיקונים על פי הזמנת הועד. כדי שלא יגרם מצב שאחד העובדים תובע את המעסיקים, חשוב לבצע ביטוח חבות מעבידים כשיש יחסי עובד מעביד.

 

מה חשוב לבדוק לפני רכישת הביטוח?

לפני שאתם רוכשים ביטוח מבנה משותף חשוב לבדוק את היקף הביטוח והכיסויים שהוא כולל, את ההחרגות שלו וכמובן שגם את גובה ההשתתפות העצמית הנדרשת בעת מימוש הביטוח. לא כל חברת ביטוח מציעה ביטוח מבנה משותף וכאשר מחפשים לרכוש ביטוח זה חשוב לפנות אל חברה אמינה ומוכרת הידועה בשירות הלקוחות הטוב שלה. אף אחד לא מעוניין למצוא את עצמו מתמודד מול חברת ביטוח המנסה להתנער מאחריות…

ביטוח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *